06.01.2025
Byla vydána nová verze systému Cf Control - 2.1. Tato verze je určena pro všechny stávající, ale i nové zákazníky.
Změny a novinky ve verzi 2.1:
- Úprava vzhledu
- Kompaktní rozložení systému: V horní liště systému se namísto výběru světlého / tmavého vzhledu systému přidala ikonka pro konfiguraci vzhledu systému. Kromě výběru světlého / tmavého vzhledu je tam možné nastavit také velikost rozložení vzhledu (normální / kompaktní). Kromě defaultního normálního (vzdušného) zobrazení je možné zvolit zobrazení kompaktní. Toto zobrazení zmenšuje mezery ve všech částech systému pro lepší využití místa na obrazovce. Sníží řádkování tabulek, sníží mezery ve formulářích, sníží řádkování ve všech menu v systému (včetně dropdown menu), sníží mezery mezi texty v systému. Díky kompaktnímu rozložení systému se tak na menších obrazovkách dá zobrazit více informací.
- Záložky stránek: V horní liště systému je nově možné si uložit jakoukoliv stránku ze systému mezi záložky. Záložek může mít každý administrátor libovolné množství. Při přidání nové záložky se předvyplní titulek stránky jako název, ten je ale možné si libovolně přepsat na cokoliv jiného. K záložce je možné si přidat také poznámku. Ze seznamu záložek se pak kliknutím na danou záložku administrátor dostane na vybranou stránku. Záložky je možné mazat.
- V systému lze nově světlý / tmavý mód nastavit také podle nastavení systému (prohlížeče). Je tak možné mít na počítači v práci (kde se pracuje spíše přes den) světlý režim, na počítači doma (kde se pracuje spíše večer / v noci) pak režim tmavý.
- V systému byly upraveny barvy jednotlivých tlačítek a odkazů. Defaultní barva tlačítek je modrá. Tlačítka, která něco mažou nebo vypínají byla změněna na červenou barvu. Tlačítka, která něco přidávají nebo upravují byla změněna na zelenou barvu. Odkazy (hlavně ikonky a odkazy v menu), které něco mažou nebo vypínají byly změněny z defaultní barvy textu na červenou. Díky tomu administrátor dle barvy lépe rozliší, které tlačítko vykonná požadovanou činnost.
- Úpravy zobrazení napříč celým systémem pro lepší využití prostoru nového vzhledu systému.
- IPv6
- Systém nově zavádí prvotní podporu IPv6 adres. Díky tomu je v systému možné evidovat IPv6 prefixy a přidělovat je zákazníkům. Díky tomu je také nově možné serveru se systémem Cf Control přidělit IPv6 adresu, jelikož veškeré součásti systému počítají také s komunikací po IPv6 protokolu.
- Pro zapnutí podpory IPv6 v systému je potřeba v nastavení systému IPv6 povolit a následně přidat přidělené IPv6 prefixy. U každého prefixu je možné zvolit, jaký sub-prefix bude nabízen při přiřazení jako IPv6 prefix u zařízení (pro následné přidělení zákazníkům; doporučujeme /44), a jaký sub-prefix bude přiřazován zákazníkům (doporučujeme /56).
- Stejně jako IPv4 subnety, u jednotlivých zařízení je možné přidat IPv6 prefixy (prefix je zvolen z přidaných prefixů v Nastavení systému), který bude následně nabízen při přiřazení prefixu zákazníkům. IPv6 prefixů na zařízení je možné přidat několik prefixů, nebo žádný prefix(tím pádem nebude u zákazníka IPv6 nabízet volné IPv6 prefixy).
- U zařízení typu Mikrotik je možné přidat DHCPv6 servery na jednotlivé interface daného zařízení. Zde je nutné vybrat interface, zadat IPv6 prefixy a zvolit, jaká sub-prefix se bude nabízet zákazníkům (doporučujeme /56).
- U zákazníka je možné přidělit IPv6 prefix pro daného zákazníka. Defaultně je přidělení IPv6 prefixu vypnuté. IPv6 prefix se může přidělit buď staticky, pomocí DHCPv6 serveru (pokud takový DHCPv6 server v nadřazeném stromu zákazníka existuje) nebo pomocí PPPoE – radius (pokud existuje nadřazený radius koncentrátor). V případě volby DHCPv6 serveru je potřeba tento server vybrat (defaultně je nastaven nejbližší) a zadat DUID a IAID. Systém pak následně přidá IPv6 DHCP binding na vybrané zařízení. V případě PPPoE (radius) je nutné, aby byla přiřazována pomoci PPPoE (radius) také IPv4 adresa. Systém následně do radiusu přidá Delegated-IPv6-Prefix.
- Při generování pravidel do zařízení typu Mikrotik se, v případě IPv6 prefixů u zákazníků, generují také pravidla pro IPv6 firewall filter a IPv6 firewall mangle (v případě Queue Tree). Stejně jako u IPv4 adres jsou podporovány jumpy a adress-listy.
- IPv6 je také plně podporována v případě aktivního FUP u tarifů.
- IPv6 je plně podporována také pro priorizaci IPTV provozu. U nastavení priorizace jednotlivých IPTV platforem je možné zadat jak IPv4 adresy a subnety, tak IPv6 adresy a prefixy.
- V přehledu IP adres je nově možné zobrazit také seznam IPv6 prefixů přiřazených zákazníkům. IPv6 prefixy se dají následně nejen exportovat, ale je možné také zobrazit log jednotlivých přiřazených IPv6 prefixů.
- Systém nově plně podporuje přístup po IPv6 adresách do systému. Kvůli tomu bylo kompletně předěláno nastavení přístupu do systému v Nastavení systému. Nově lze globálně nastavit, zda mají přístup do systému všichni (dříve byl potřeba přidat subnet 0.0.0.0/0), nebo bude přístup nějak omezen. Pokud má být přístup omezen, je možné zadat jak IPv4 adresy a subnety, tak také IPv6 adresy a prefixy.
- IPv6 plně podporují také address-listy pro neplatiče, sezonní připojení a další. IPv6 se na portu 80 již nepřesměrovává na chybové stránky.
- Přístup na autorizační proxy pro IPTV plně podporuje přístup pomocí IPv6 a IPv6 adresa se kontroluje oproti IPv6 prefixům u zákazníků.
- Zařízení a monitoring
- Upozornění na kontrolu UPS a odečet elektrické energie také v detailu daného vysílače.
- V bezpečnostní kontrole lze pro zařízení typu Mikrotik nastavit minimální verze zvlášť pro Router OS <= 6 a pro Router OS >= 7. Pokud není nastavená kontrola minimální verze pro Router OS >= 7, ale je nastavena kontrola pro Router OS <= 6, zařízení s Router OS 7 se automaticky kontroluje oproti nastavené verzi pro Router OS <= 6.
- V modulu ČTÚ lze hromadně prodlužovat stanice na portálu ČTÚ RLAN. U dotčených stanic je zobrazeno zaškrtávací políčko pro výběr, které stanice se mají hromadně prodloužit.
- V nastavení systému je možné nastavit defaultní přihlašovací údaje a port pro WWW u zařízení typu Mikrotik Switch OS.
- Ze zařízení typu Mikrotik Switch OS je možné nově automaticky stahovat zálohy. Při povolení stahování záloh je potřeba vyplnit jméno a heslo uživatele, skrze kterého se budou zálohy ze zařízení stahovat.
- Přesun nastavení celkové přenosové rychlosti u zařízení pod nastavení QoS, aby bylo zobrazeno u souvisejícího nastavení zařízení.
- U zařízení s lokálním QoS je možné nastavit, jaký max-limit se použije pro queues agregačních skupin zákazníků. Na výběr je mezí max-limitem SSID / interface (dřívější a defaultní hodnota) a max-limitem (nejvyšší možná rychlost tarifu, i v případě burstu) tarifu. Dříve systém využíval max-limit SSID / interface a dovolil tak při dostatečné kapacitě linky jet více zákazníků na plné využití tarifu nehledě na agregaci. Při volbě omezení podle tarifu se při současném využití více zákazníků v agregační skupině rychlost rozdělí skutečně podle maximální rychlosti tarifu a rychlost se rozdělí spravedlivě mezi jednotlivé zákazníky v agregační skupině. Toto omezení se hodí na místa, kde je problém s kapacitou linky.
- Z podstránek vysílačů je nově odkaz přímo na detail vysílače, pokud je ve filtru vybrán tento vysílač. Dříve byl odkaz vždy jen na úvodní stránku vysílačů pro výběr vysílače / lokality.
- Defaultní šifrování při přidání nového SSID je nastaveno na WPA2.
- V případě zařízení typu Mikrotik s nastaveným QoS na nadřazeném zařízení se bude i tak mazat Queue Tree a Simple queue.
- Pro Mikrotik verze RouterOS 7 a vybraném typu QT Cake nebo Fq Codel byla změněna třída hlavních queues z „default“ na „cake“ (nově přidaný typ queues), respektive „fq-codel“.
- GENEREX CS141BSC: úprava vyčítání hodnot napětí na bateriích pro nové firmwary.
- Podpora zařízení Tachyon TNA-30x. Ze zařízení se vyčítají grafy trafficu, Tx Power, vytížení CPU a operační paměti a teplota CPU. Pro klinetské jednotky /na základě přidělené MAC adresy) se vyčítá RSSI, MCS, TX/RX Rate, TX/RX Sector, vzdálenost a uptime.
- Fakturace
- Zrušení automatického importu skrze API z České spořitelny ve verzi 2, který je již nepodporovaný bankou a byl v systému nahrazen API verzí 3.
- V zákaznících s dluhem budou zachovány filtry a řazení i v případě přechodu na další stránky výpisu.
- V případě výpovědi se v platebním kalendáři v daný měsíc zobrazí splatnost na konec výpovědi, pokud je konec výpovědi dříve než standardní splatnost v daném měsíci.
- Možnost odeslat fakturu z detailu servisního zásahu také v případě, že je daný servisní zásah na ručního odběratele se zadaným emailem.
- Při editaci faktury na ručního odběratele je možné editovat také email daného odběratele.
- Z KB API se nově propisuje také text zprávy pro odesílatele.
- Pokud je v systému u některé firmy zapnuté Flexibee API, jsou v systému zobrazeny logy API volání. Administrátor tak detailně vidí, jaké dotazy se do Flexibee posílají a jaká je odpověď z API pro řešení možných problémů.
- Při nastaveném propisování adresáře ve Flexibee se propisují bankovní účty ke kontaktům i v případě, že daný kontakt již ve Flexibee existuje. Doposud se bankovní účty propisovaly jen při založení nového kontaktu ve Flexibee. Díky tomu jsou tak bankovní účty aktualizovány v čase.
- Přidání nového ručního importu plateb ze slovenské ČSOB banky ve formátu CSV.
- Přesunutí odkazu pro vrácení platby u pokladního dokladu níže tak, aby byl u dalších relevantních odkazů (smazání a stornování). Odkaz je zároveň, stejně jako smazání a stornování, červeně.
- Další změny
- Při exportu IP adres do CSV je možné exportovat všechny subnety IP adres najednou, nikoliv pouze vybraný subnet.
- V přehledu IPTV balíčků je ve statistikách zobrazen také počet zákazníků s danou IPTV platformou pro každou firmu.
- V přehledu tarifů je zobrazen počet zákazníků a ARPU také pro jednotlivé firmy (pokud je v systému více firem), a také celkový počet a ARPU za všechny firmy dohromady.
- V detailu zájemce jsou nově zobrazeny fotky také ze servisních zásahů daného zájemce.
- V detailu zákazníka a vysílače se kromě otevřených úkolů zobrazují také otevřené zakázky pro daného zákazníka nebo vysílač.
- V případě, že se nepodařilo odeslat email, je chyba odeslání emailu zobrazena také v historii emailů zákazníka, nikoliv pouze v přehledu odeslaných emailů.
- Upraven dokument Shrnutí smlouvy: přidáno datum generování dokumentu, doplnění emailu a telefonu na poskytující firmu, doplnění měsíční ceny v případě platby v jiném intervalu než měsíčním, zvětšení písma na 10 bodů.
- Při zasílání emailu / SMS zprávy konkrétnímu zákazníkovi bude administrátor předem informován, že má daný zákazník vypnuté zasílání informačních emailů / SMS zpráv. Zároveň je zrušená kontrola vypnutého zasílání při odeslání emailu / SMS zprávy, takže je i přes vypnuté zasílání u daného zákazníka možné email / SMS zprávu danému zákazníkovi zaslat.
- Při zálohování zákaznického zařízení typu Mikrotik se systém pokusí stáhnout danou zálohu maximálně do jedné minuty (dříve maximálně do 15 sekund). U některých zařízení trvá vytvoření zálohy delší dobu a nemusela se tak záloha stihnout vytvořit. Až po jedné minutě systém pokus o stažení zálohy ukončí a administrátory upozorní na neúspěšné stažení zálohy.
- Na stránce Nastavení systému je možné v úplném úvodu stránky pomocí výběrového políčka přejet na vybranou sekci (ve výběrovém políčku lze vyhledávat), aniž by administrátor musel zdlouhavě srolovat myší na potřebné místo.
- Při přidání / editaci firmy je možné v úplném úvodu pomocí výběrového políčka přejet na vybranou sekci (ve výběrovém políčku lze vyhledávat), aniž by administrátor musel zdlouhavě skrolovat myší na potřebné místo.
- SMTP server je ve firmě jako nepovinný parametr (v případě, že žádný SMTP server pro zákazníky nemáte). Pokud se SMTP server nevyplní, nezobrazí se ani v dokumentu Nastavení služeb.
- V autorizační proxy pro IPTV služby systém nově akceptuje nastavení parametru Aktivní od a Aktivní do u jednotlivých IPTV balíčků.
- Do API byla přidána možnost exportovat platby do účetních systémů. Z API je nejdříve možné získat, jaké typy exportů jsou dostupné (accountingExportTypes), a následně provést export z konkrétní firmy do konkrétního účetního systému (accountingExport).
- Podpora formuláře ČTÚ ART 242.
- Opravy systému (opravy byly implementovány také do předešlé verze systému)
- Oprava zobrazení dropdown menu, pokud je v menu více položek, které se nevejdou na obrazovku. Nově se automaticky přidá mezera pod stránkou, aby bylo možné dropdown menu plně zobrazit a využít všechny položky.
- Oprava propsání WiGig stanic do portálu ČTÚ RLAN.
- Oprava nemožnosti načíst data podle IČO pro Slovensko v některých formulářích.
- Oprava editace portů u zařízení typu switch.
- Oprava ručního exportu do Flexibee.
- Oprava generování limit-at v případě nastavené celkové přenosové rychlosti a duplexního interface.
- Oprava exportu dat z Netflow modulu.
- Oprava dokumentu nastavení služeb (zákazník), pokud je zakázáno zobrazení IP adres v zákaznickém profilu.
- Oprava možnosti nastavit QoS / FW filter na zařízení UBNT Wave.
- Oprava zrušení FUP, pokud byla nastavena komunikace na zařízení pomocí SSH.
- Oprava generování stromu pro celkovou přenosovou rychlost, pokud u některého z nadřazených zařízení nebyl zapnutý QoS.
- Oprava uložení nulového azimutu k zařízení a SSID / interface.
Stávajícím zákazníkům bude / byla aktualizace provedena automaticky zcela zdarma.
Pokud máte o systém Cf Control zájem, neváhejte si systém objednat nebo nás kontaktovat.
Demoverzi systému si můžete vyzkoušet zde.